Dieta bezglutenowa jest odpowiednia także dla "zdrowych" osób

Spożywanie dań bez glutenu nie musi dotyczyć jedynie osób, które przestrzegają diety bezglutenowej.

Dania bezglutenowe są odpowiednie dla każdego.

Często pytacie nas, dlaczego produkujemy jedynie dania bezglutenowe. Zdecydowaliśmy się Wam pokazać, że jedzenie bez glutenu jest odpowiednie nie tylko dla osób, które przestrzegają diety bezglutenowej, ale może pojawić się także w menu osób, które nie cierpią na jakąkolwiek „glutenową” chorobę.

Czym jest gluten?

Gluten to białko, które jest zawarte w ziarnach niektórych zbóż (pszenica, żyto, jęczmień i owies). Chodzi o bardzo lepką i przezroczystą substancję, która przenosi się do krwi i limfy. Tam się asymiluje i powoduje gęstnienie krwi. Gluten ma strukturę obcą dla ludzkiego organizmu. Otacza mniejsze molekuły substancji (np. cukru, cholesterolu, tłuszczu), które są następnie kierowane do krwi niedostatecznie strawione. W przypadku, gdy dostaną się do krwiobiegu, zostają zgromadzone w jamach ciała. Wydalenie glutenu jest bardzo trudnym zadaniem dla ludzkiego organizmu.

Złe trawienie

Dieta bezglutenowa lub choćby zmniejszenie przyjmowanych dawek glutenu może wyraźnie odciążyć organizm. Jak już było wspomniane, gluten jest substancją, która jest obca dla ludzkiego ciała. W przypadku, gdy do ludzkiego organizmu przedostanie się gluten w ogromnej ilości, ciało musi wyprodukować na swoją obronę dużą ilość białych krwinek, które otoczą jedzenie, zawierające gluten. Rezultaty tego działania nie są zbyt pozytywne dla ludzkiego organizmu. Podczas otaczania trawionego jedzenia, niwelowane są korzystne dla organizmu bakterie. Gluten wyraźnie wpływa na wnikanie składników odżywczych do krwi, ponieważ przykleja się do śluzówek jelit i zmniejsza powierzchnie, przez którą substancje te przedostają się do krwi. Przez to właśnie organizm jest niedostatecznie odżywiany, ponieważ ograniczone jest przyjmowanie korzystnych dla ciała substancji.

Bezglutenowa profilaktyka

Pierwszą pobudką, która prowadzi wiele osób do stosowania diety bezglutenowej jest pojawienie się alergii na gluten. Ponieważ gluten wyraźnie obciąża ludzki organizm, wiele osób wystrzega się jego przyjmowania lub go znacznie ogranicza. Specjalistyczne badania zwracają uwagę na pozytywny wpływ bezglutenowej diety na polepszenie stanu zdrowia przy depresji, schizofrenii i łuszczycy. Dieta bezglutenowa jest wyraźnym środkiem pomocniczym dla sportowców, którzy podczas aktywności nie obciążają glutenem organizmu, a tym samym oszczędzają w ten sposób energię. Serbski tenisista Novak Djokovič wyznał, że dzięki diecie bezglutenowej czuję się lżejszy i szybszy oraz jego ogólne samopoczucie jest lepsze.

Wstecz

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, personalizacji reklam i analizowania ruchu na stronie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie. Dalsze informacje