Jak przygotować domowy bezglutenowy makaron?

Przygotowywanie własnego domowego makaronu nie jest już dziś tak popularne jak kiedyś, raczej jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania makaronu w sklepie, tak aby w domu jedynie łatwo i szybko go ugotować. Jednak zrobienie w domu własnego makaronu ma niekwestionowaną zaletę – wiemy, co w nim naprawdę jest. Nie chodzi tylko o niepożądane domieszki, chemię i konserwanty, ale także o jakość użytych produktów. Nie każdemu udaje się w sklepie przeczytać napisany drobnym drukiem skład produktu. Często także jeśli nie jesteśmy alergikami, za bardzo się tym nie przejmujemy. Wiedza o tym, co jemy, jest jednak dla wielu z nas bardzo ważna, szczególnie gdy chodzi o nasze zdrowie

 

 

Przygotowanie domowego makaronu nie jest tak trudne. Nasze babcie na co dzień same przygotowywały w domu makaron, ale oczywiście potrzebowały do tego doświadczenia i wprawy. Możemy użyć różnych narzędzi, które nam to bardzo ułatwią. Nie musimy wówczas wprawnie posługiwać się wałkiem, a mimo to nasz makaron będzie przypominał ten przygotowany przez profesjonalistów. Narzędzia do przygotowywania domowego makaronu z różnymi nastawkami nie są bardzo drogie i można łatwo się nimi posługiwać. Cały sekret tkwi w tym, aby stopniowo rozwałkować bardzo cienko ciasto, ale tak aby się nie rozerwało.

 

 

 

A jakie ciasto na makaron przygotować? Są rożne przepisy, jednak podstawą jest dobrze wybrana mąka. Nie chodzi tylko o jakość, ale przede wszystkim o rodzaj mąki. Mąkę trzeba dobrze połączyć z innymi składnikami. Expres Menu znów chce ułatwić ci pracę i oferuje gotową mieszankę do przygotowania bezglutenowego makaronu. Skład tej mieszanki jest odpowiedni nie tylko dla diety bezglutenowej, ale także diety SCD. Wszystko jest już sprawdzone, a efekt gwarantowany. Możesz przygotować jakikolwiek rodzaj makaronu – nudle, spaghetti, lasagne, ryż makaronowy, zacierkę do zupy itd.

 

 

 

Kilka porad dotyczących przygotowania makaronu

  • Jeśli przygotowujesz makaron na zapas, nie dodawaj do ciasta soli – ta sprawiłaby, że makaron by znów zwilgotniał.
  • Ciasto możesz zabarwić lub doprawić ziołami, przyprawami lub innymi składnikami (curry, czerwona papryka, suszona pietruszka, przecier pomidorowy, szpinak, suszone grzyby, orzechy...)
  • Jajko powinno mieć taką samą temperaturę pokojową jak inne składniki, dlatego przygotuj je wcześniej wyciągając z lodówki.
  • Jeśli ciasto się rozpada, dodaj wody, jeśli jest zbyt klejące, dosyp trochę mieszanki.
  • Ciasto najlepiej pozostawić do odpoczęcia minimalnie na godzinę, a jeszcze lepiej przygotować je dzień wcześniej.
  • Jeśli chcesz gotować makaron od razu, pozwól mu przeschnąć – zapobiegniesz w ten sposób jego łamaniu.
  • Jeśli suszysz makaron w temperaturze pokojowej, licz się z tym, że będzie się suszyć kilka godzin a nawet dni (w przypadku większego makaronu).
  • Podczas gotowania makaronu nie oszczędzaj wody – na 100 g makaronu wlej 1 litr wody. Czas gotowania zależy od wielkości makaronu. Zależy także od osobistych preferencji – jedni lubią makaron al dente, inni ugotowany do miękkości.
  • Po ugotowaniu makaron odcedź, przelej zimną wodą i wymieszaj z odrobiną oliwy z oliwek.

 

 

Wstecz

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, personalizacji reklam i analizowania ruchu na stronie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie. Dalsze informacje