Jedzenie w miesiącach letnich

Jedziesz na urlop i planujesz sam przygotowywać posiłki? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek w jaki sposób nie zepsuć sobie urlopu chorobami spowodowanymi złym obchodzeniem się z artykułami żywnościowymi. W naszym artykule bazujemy na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która opublikowała zasady dotyczące bezpieczeństwa żywności, które mają uchronić konsumentów przed infekcjami i chorobami wywoływanymi przez skażone artykuły spożywcze.

Zwłaszcza w miesiącach letnich wzrasta ryzyko zakażenia niebezpieczną salmonellozą. Właśnie dlatego musisz być bardzo ostrożny przy przygotowywaniu jedzenia w podróży – podczas kontaktu z żywnością należy zapobiec występowaniu i rozmnażaniu się niebezpiecznych zarazków. Jak to robić? Które produkty żywnościowe są najbardziej niebezpieczne?

Skąd bierze się salomonelloza?

Najbardziej wymagające (ryzykowne) w kwestii przechowywania są przede wszystkim surowce pochodzenia zwierzęcego: surowe mięso, w tym drób, ryby, surowe jajka oraz wytwarzane z nich produkty (pałeczki choroby występują także na powierzchni skorupek). Niebezpieczna jest również konsumpcja żywności tzw. wtórnie skażonej salmonellą, do której dochodzi podczas niedotrzymania właściwego technologicznego postępowania podczas produkcji. Ta żywność może być skażona już podczas zakupu, dlatego tak ważne jest, by właściwie przetwarzać te artykuły. Aby skutecznie zlikwidować pałeczki salmonelli należy poddawać żywność obróbce termicznej w temp. ponad 75 °C przez przynajmniej 15 minut (zalecane jest 20-minutowe wrzenie).
Nasze produkty przeszły bezpieczną sterylizację i kontrolę, w związku z tym nie ma możliwości, aby zarazić się salmonellą. Jeśli zabierzesz ze sobą w podróż nasze dania, wystarczy, że je podgrzejesz i zjesz.

Najważniejsza jest prewencja, WHO zaleca przestrzegać tych 10 złotych zasad:


1. Podczas zakupów należy wybierać, a następnie używać, tylko te produkty, które nie są szkodliwe dla zdrowia

Kupuj i używaj tylko świeżych artykułów żywnościowych. Ważne jest także to, aby zwracać uwagę na opakowanie produktów. Każdy zapakowany produkt musi zawierać:
- nazwę produktu,
- informacje o producencie,
- informacje o warunkach przechowywania, łącznie z temperaturą,
- datę przydatności do spożycia (u ryzykownych produktów) lub datę minimalnej trwałości.


Produkty o podwyższonym ryzyku przechowuj tylko w temperaturze podanej na opakowaniu (w lodówce lub zamrażalniku). Stanowczo nie kupuj nieoznaczonych produktów, podejrzanie tanich oraz widocznie zmienionych warzyw i owoców. Jajka kupuj jedynie z pieczątką.


Innym sygnałem, który wskazuje, że nie należy kupować danej żywności jest niski standard czystości w sklepie, np. gdy obsługa ma bardzo brudny fartuch, bierze niezapakowane produkty do rąk (oprócz owoców i warzyw) bez używania odpowiednich przyborów lub waży na tej samej wadze surowe i poddane obróbce cieplnej produkty (np. w delikatesach waży na jednej wadze drób i kiełbasę).


Podczas zakupów warto także zwrócić uwagę czy mięso nie ma zmienionej barwy lub podczas naciśnięcia go dołek zaraz się nie wyrównuje. Pokrojone wędliny nie mogą mieć szarego ani zielonego odcienia. U ryb należy zwrócić uwagę na oczy, u owoców na zwiędnięcia, zgnite czy pleśniejące fragmenty, a u serów z kolei na wyschnięcia czy pleśń.

Opakowania produktów o podwyższonym ryzyku muszą być wodoszczelne oraz konsekwentnie oddzielone od innych produktów. Ponieważ pałeczki salmonelli mogą także znajdować się na opakowaniach chłodzonego czy mrożonego drobiu, nie należy ich kłaść do tej samej siatki, do której wkładamy np. pieczywo.


Surowce, których używany do produkcji naszych dań są bardzo starannie badane podczas wstępnej kontroli (kontrola temperatury, kontrola sensoryczna) w warunkach spełniających odpowiedni standard produkcji. Surowce pochodzą tylko od sprawdzonych dostawców, którzy spełniają nasze wysokie wymagania.


2. Zawsze należy dobrze ugotować lub wypiec żywność

Jest to jedna z najważniejszych zasad. Drób, surowe mięso i ryby należy przygotowywać oddzielnie (najlepiej jest mieć kolorowe, oddzielne deski do każdego rodzaju żywności), wszystko dobrze opłukać gorącą wodą z detergentem.
Aby zniszczyć pałeczki salmonelli potrzebna jest temperatura 70°C we wszystkich częściach żywności przez minimum 10 minut. Jeśli grillujesz, potrzebujesz temperaturę ponad 75 °C, która musi dotrzeć wszędzie, aż do kości (uwaga na grillowanego kurczaka – przy kości mięso nie może być krwiste). Także podczas używania mikrofalówki musisz pamiętać, że ogrzewanie nie jest równomierne.
W zamrażarkach przy temperaturze -18°C pałeczki salmonelli nie mnożą się, ale także się nie niszczą. Również w lodówkach w temperaturze do + 5°C mnożenie się pałeczek salmonelli ustaje, jednak już przy 6,5 °C (czyli w dolnych partiach lodówki) znów mogą się one mnożyć.

Także w tym punkcie nie musimy obawiać się o nasze produkty. Poddane zostały obróbce przy wysokiej temperaturze, w której doszło do całkowitego zniszczenia wszystkich niepożądanych mikroorganizmów. Jeśli zabierzesz nasze dania w podróż, wystarczy, że je podgrzejesz (żadne zagotowywanie nie jest już potrzebne).


3. Przygotowane jedzenie najlepiej konsumować zaraz po ugotowaniu

Jeśli zostawiasz jedzenie do wystygnięcia w temperaturę pokojowej (20 – 25 °C), zarazki, które przypadkiem przeżyły zagotowywanie, bardzo szybko mogą zacząć się rozmnażać.

Ponieważ pakujemy nasze dania do jedno- lub dwuporcjowych opakowań, podgrzewasz tylko tyle, ile potrzebujesz i nie musisz się troszczyć o przechowywanie już zagotowanego pokarmu.

 

4. Jeśli jest to konieczne, żywność należy przechowywać w cieple lub zimnie

Ta zasada jest bardzo ważna zwłaszcza u dań, które chcesz przechować dłużej niż 3 godziny. W ciepłym stanie przechowujemy w temp. około 60°C,w zimnym poniżej 10 °C. Uwaga! Jeśli włożysz jeszcze ciepłą żywność do lodówki, chłodzi się ona powoli, wnętrze pozostaje długo ciepłe (powyżej 10°C) i zarazki mogą się bardzo szybko rozmnażać.

Nasze dania są bardzo proste w przygotowaniu – nie musisz ich długo ogrzewać, dlatego możesz je podgrzać zaraz przed konsumpcją i dzięki temu unikniesz niebezpieczeństwa rozmnażania się niepożądanych zarazków.

 

5. Już ugotowaną żywność należy bardzo dokładnie podgrzać przed kolejną konsumpcją

Jest to najskuteczniejsza ochrona przed niebezpiecznymi mikroorganizmami, które mogą się rozmnożyć podczas przechowywania jedzenia. Bardzo trudno wystrzec się przed tym ryzykiem w stołówkach, dlatego nie należy tam podawać jedzenia z poprzedniego dnia.

Także w tym wypadku nie musisz się martwić o przechowywanie naszych dań – podgrzejesz jedynie ilość, którą potrzebujesz. Właśnie dlatego zawsze możesz sobie wybrać czy potrzebujesz jedno- czy dwuporcjowe danie.


6. Nie należy dopuszczać do kontaktu surowej żywności z już ugotowaną

Ugotowana żywność może poprzez niewielki nawet kontakt ze surowym, nieugotowanym produktem zanieczyścić się zarazkami (jest to nazywane „krzyżowym zanieczyszczeniem“). Dlatego nie powinno używać się jednego noża, widelca czy deski do krojenia do przygotowywania surowych produktów (np. mięsa, panierowania w jajku itd.) oraz przyrządzania ugotowanego jedzenia (np. krojenia usmażonego kawałka mięsa). Niebezpieczne jest także użycie tego samego przyboru do przygotowania surowego mięsa i krojenia i porcjowania np. ugotowanego knedla. Także bardzo dokładnie należy czyścić powierzchnię, na której np. rozmrażaliśmy kurczaka.

Nasze produkty są już gotowymi daniami. Nie musisz się obawiać zarażenia przez opisane powyżej zanieczyszczenia.

 

7. Należy pamiętać o częstym myciu rąk

Ręce trzeba myć przed rozpoczęciem przygotowywania jedzenia, podczas przerwania pracy czy nawet podczas zmiany rodzaju pracy (np. przejścia z przyrządzania surowego mięsa do pracy z gotowanym jedzeniem). Tak samo należy dbać o higienę rąk po skorzystaniu z toalety i przed konsumpcją jedzenia. Jeśli np. cierpisz na biegunkę czy masz na rękach ropiejące obtarcia, musisz je zawsze dokładnie zdezynfekować.

Ponieważ oferujemy dania bezpiecznie zapakowane i sterylizowane, które wystarczy podgrzać w pierwotnym opakowaniu, nie musisz przy ich przygotowywaniu bardzo się starać o higienę. Woreczki z jedzeniem wystarczy włożyć do gorącej wody, a po 10 minutach otworzyć i zjeść.

 

8. Zawsze należy utrzymywać wszystkie przyrządy kuchenne w absolutnej czystości

Nie zapominaj, aby przed czyszczeniem kuchennych przyrządów (ubijaczek, mikserów, młynków itd.) dokładnie rozłożyć i umyć wszystkie ich części. Drewniane deski nie są odpowiednie do przygotowywania surowego mięsa, ponieważ nie można ich dokładnie umyć.
Częstym źródłem zarazków bywają zanieczyszczone ścierki, dlatego lepiej umytych naczyń nie wycierać, ale pozwolić im wyschnąć. Szmatki do wycierania blatów oraz mycia podłóg należy podczas prania wygotować.

Jeśli zdecydujesz się na podgrzanie naszych dań w pierwotnym opakowaniu (przez zanurzenie do gorącej wody na 10 minut), nie musisz się o to starać.

 

9. Należy chronić żywności przed owadami, gryzoniami i innymi zwierzętami

Najlepszą ochroną jest staranne przechowywanie jedzenia w zamkniętych opakowaniach. Należy o to dbać także przy suszonych przyprawach i ziołach.

Nasze opakowania są hermetycznie zamknięte, a jeśli są przechowywane w odpowiednim miejscu, nie grozi im żadne niebezpieczeństwo.

 

10. Należy używać jedynie nieszkodliwej, tzn. pitnej wody

Ryzykowne bywają miejscowe źródła pitnej wody (studnie), zwłaszcza niezabezpieczone są źródła. Jeśli masz nawet najmniejsze wątpliwości, co do stanu wody, lepiej przegotuj ją przed użyciem.

Do przygotowania naszych dań nie potrzebujesz wody, ponieważ oferujemy Ci gotowe danie do bezpośredniego spożycia.

 

Są to porady Światowej Organizacji Zdrowia. Niektóre zasady praktykujemy automatycznie, o innych rzeczach nie zawsze pamiętamy. Tym artykułem chcieliśmy Cię zachęcić do tego, żebyś starał się unikać niebezpiecznych zakażeń wynikających z konsumpcji skażonego jedzenia, we wszystkich fazach jego przygotowywania. Pamiętaj, że jeśli w swoje podróże będziesz zabierać nasze produkty, masz zapewniony beztroski urlop i nie musisz obawiać się żadnych infekcji z powodu niewłaściwie przygotowanych dań.

Wstecz

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, personalizacji reklam i analizowania ruchu na stronie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie. Dalsze informacje