Kilka słów o cynamonie...

Kto zna nasze mąki, wie, że sprzedawana przez nas Mieszanka na słodkie pieczywo zawiera obok mąki bananowej i grochowej, sody dopieczenia i soli, także cynamon. Dlaczego właśnie cynamon?

Najpierw krótka charakterystyka

Cynamon to przyprawa otrzymywana ze skóry cynamonowca. Najbardziej znane są cynamonowiec wonny (mocniejszy, o ciemnej barwie i grubszej powierzchni) oraz cynamonowiec cejloński (bardziej cienki, jaśniejszy i o delikatniejszej powierzchni). Skórę z cynamonowców znamy w postaci lasek, ponieważ gdy tylko uschnie, zwija się w ten kształt. Ma słodki, rozgrzewający smak oraz egzotyczny i słodki zapach.


Cynamon jako znana przyprawa

Cynamon najbardziej znany jest jako przyprawa do słodkiego pieczywa czy grzanego wina. Można go także dodawać do duszonych dań, jest używany do przyprawienia jogurtów, produktów mlecznych, orzechów, przetworów z owoców (zwłaszcza powideł), herbaty itp... Dalej już chyba wymieniać nie trzeba...


Co wyróżnia cynamon na tle innych przypraw?

Mało kto zna dietetyczne i zdrowotne właściwości cynamonu. Zawiera on olejek, którego głównymi składnikami są aldehyd i eugenol. Ma on w swoim składzie także wapń, potas, magnez, żelazo, witaminę C i α-tokoferol.

Lepiej znana jest jego właściwość rozgrzewania ciała, dlatego cynamon często dodawany jest do herbat czy grzanych win. Dzieje się tak dzięki zawartym w cynamonie substancjom, które potrafią rozruszać krew w naszych żyłach, a to z kolei jest związane z naszym systemem nerwowym. Ta pobudzająca właściwość jednocześnie odpędza przygnębienie, polepsza humor i działa jak naturalny afrodyzjak.

Cynamon wykorzystywany jest także do leczenia cukrzycy. U diabetyków obniża poziom cukru we krwi, a jednocześnie także obniża poziom cholesterolu we krwi. Jako znaczący antyoksydant cynamon chroni ciało przed złym wpływem wolnych rodników i czyści krew.

Esencjonalny olejek ze skóry cynamonu ma bardzo silne właściwości antyseptyczne, dlatego poleca się go pić w herbatach ziołowych przy przeziębieniach i chorobach układu moczowego.

Cynamon działa także na zaburzenia menstruacji (obniża bolesność, poprawia jej regularność). Z kolei podczas klimakterium pomaga eliminować nieprzyjemne, towarzyszące mu problemy. Czasem podawany jest również kobietą jako środek uspokajający podczas porodu.

W aptekarstwie używa się go jako zapachu dodawanego do produktów farmaceutycznych i tych przeznaczonych do pielęgnacji zębów. Ma on przede wszystkim poprawić nieprzyjemny smak leków.

Interesujący jest także jego wpływ na układ nerwowy. Według badaczy z Virginii już sam zapach cynamonu zwiększa szybkość reakcji u kierowców oraz chroni przed zasypianiem. Właściwość ta użyteczna jest nie tylko dla kierowców, ale także dla sportowców czy studentów – zwłaszcza w czasie sesji. W innych badaniach prowadzonych na myszach cierpiących na chorobę Parkinsona, okazało się, że po zażywaniu cynamonu stan ich zdrowia znacznie się polepszył.

Poza tym, cynamon jest niezwykle ceniony w medycynie ze względu na jego zbawienny wpływ na dolegliwości żołądkowe i trawienne – wspiera trawienie, leczy biegunkę i polepsza apetyt. Właśnie tutaj odnajdziemy odpowiedź na nasze pierwsze pytanie – cynamon jest naturalnym środkiem przeciwko wzdęciom. Podczas gdy mąka grochowa zawarta w naszej Mieszance na słodkie pieczywo może powodować wzdęcia, cynamon to objawy eliminuje.

 

Wykorzystana literatura:
Atlas rostlin.cz. [online]. 2010 [cit. 2013-03-24]. Dostęp: <http://listnatestromy.
atlasrostlin.cz/skoricovnik-cejlonsky>.

Cinnamon (Cinnamomum species). Medical Toxicology of Natural Substances. 2009,
č. 55, s. 327–335.
RŮŽIČKOVÁ, Gabriela a Blanka KOCOURKOVÁ. Koření – zdroje pěstování a zpracování. [online]. Brno: Agronomická fakulta [cit. 2014-03-20]. Dostęp: http://pssp.cz/multi_dvd/index.html

LU, Fei, Yi-cheng DING, Xing-qian YE a Yu-ting DING. Antibacterial Effect of
Cinnamon Oil Combined with Thyme or Clove Oil. 2011, s. 1–6.
MORRISOVÁ, Sallie. Koření. Praha: Svojtka & Co, 2002. ISBN 80-7237-574-1.
MORRISOVÁ, Sallie. Koření. Praha: Svojtka & Co, 2002. ISBN 80-7237-574-1.
Obrázek koření skořice [online]. [cit. 2016-10-03]. Dostęp: http://www.ireceptar.cz/res/archive/209/024975.jpg?seek=1360161657
ODYOVÁ, Penelope. Velký atlas léčivých rostlin. Martin: Osveta, 1995. ISBN 80-217-0521-3.
Centrum pro databázi složení potravin [online]. [cit. 2016-10-03]. Dostęp: http://www.czfcdb.cz/vyhledavani-potravin/podle-nazvu/?action=result
HOLUB, Josef; KOPEČNÝ František. Etymologický slovník jazyka českého. Praha:
SNU, 1952.

Wstecz

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, personalizacji reklam i analizowania ruchu na stronie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie. Dalsze informacje