SCD - dieta specyficznych węglowodanów

Ponieważ nie każdemu znane jest pojęcie SDC czy diety specyficznych węglowodanów, zdecydowaliśmy się napisać kilka słów na ten temat. W dzisiejszych czasach hasło „dieta” bardzo często jest kojarzone z tym, że to, co zdrowe, nie jest smaczne. A przecież wcale nie musi tak być!

Ponieważ nie każdemu znane jest pojęcie SDC czy diety specyficznych węglowodanów, zdecydowaliśmy się napisać kilka słów na ten temat. W dzisiejszych czasach hasło „dieta” bardzo często jest kojarzone z tym, że to, co zdrowe, nie jest smaczne. A przecież wcale nie musi tak być!
Jak wiesz, w naszym sklepie internetowym możesz wybrać sekcję dieta specyficznych węglowodanów, a wtedy ukażą ci się nie tylko dania codzienne, ale znajdziesz także produkty zadowalające bardziej wysublimowane podniebienia…

 

Dlaczego SCD nazywamy pojęciem „dieta”?

SCD to skrót od „Special Carbohydrate Diet”, po polsku „dieta specyficznych węglowodanów”. Jeśli spojrzysz do słownika, to dowiesz się, że słowo dieta (z greckiego diaita, Δίαιτα – pożywienie) oznacza system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu. Oczywiście słowo dieta można używać w przeróżnych znaczeniach, i tak wyróżniamy m.in. dietę szpitalną, dietę odchudzającą, dietę leczniczą czy alternatywną.

Dieta specyficznych węglowodanów to dieta, która wyklucza z pożywienia pewne rodzaje węglowodanów. Które? Zapewne wiesz, że istnieje wiele rodzajów węglowodanów, zazwyczaj dzielonych według długości łańcucha chemicznego. Po prostu – te krótkie łańcuchy to cukry proste (monosacharydy), występujące na przykład w owocach czy warzywach. Są one bardzo dobrze trawione i nie powodują żadnych dolegliwości. Istnieją także węglowodany złożone, takie jak disacharydy, trisacharydy, tetra-, penta- itd., które możemy odnaleźć w cukrze, mleku (laktozie), czy zbożach i właśnie do ich strawienia nasze ciało musi wyprodukować określoną energię i enzymy, tak aby zaszły dalsze procesy, które pozwolą rozłożyć te długie łańcuchy na cukry proste, łatwo trawione. Tu jednak pojawia się pewien problem. Nie wszystkie oligosacharydy nasz organizm jest w stanie rozłożyć, a przez to w naszych jelitach gromadzone są niestrawione resztki jedzenia, będące doskonałym podłożem dla różnego rodzaju bakterii – nie tylko tych potrzebnych ciału, ale i tych niebezpiecznych, tworzących toksyny. W ten sposób powstają stany zapalne i różne choroby…

Choroba Crohna
Choroba zapalna, znana przede wszystkim pod nazwą choroba Crohna, oznacza przewlekły, nieswoisty proces zapalny ściany przewodu pokarmowego. Stan zapalny niestety może przenikać do krwi, a wraz z nią do całego ciała, dlatego choroba ta jest tak poważna.
Leczenie jej nie jest proste – nie wystarczy zażycie pigułki. Jest to raczej leczenie długoterminowe. Co więcej, każdy człowiek reaguje na nią inaczej. Jedno jest jednak pewne: najważniejszy jest sposób odżywiania. Dlatego powstała dieta SCD, która pomaga polepszyć stan zdrowotny osób cierpiących na tę chorobę. Oczywiście nie jest ona przeznaczona jedynie dla chorych!

 

Jakie znaczenie ma dieta SCD dla „zdrowych” ludzi?

Ktoś mógłby sobie pomyśleć, że dieta SCD go nie dotyczy i nie musi czytać dalej. Pomyłka! W dbaniu o zdrowie bardzo ważna jest PREWENCJA! Powszechnie wiadomo, że odżywianie ma wielkie wpływ na nasze zdrowie. Od dziecka byliśmy przyzwyczajeni do jedzenia – prawie bez ograniczeń – rafinowanych cukrów czy produktów z białej mąki itd. W dzisiejszych czasach, na szczęście, przyzwyczajenia żywieniowe ludzi się polepszają. Dbamy o większy udział naturalnego pożywienia. Coraz częściej interesujemy się tym, co jemy, dlatego do sklepu musimy brać ze sobą lupę (albo przynajmniej okulary), aby przeczytać wszelkie informacje na produktach. Ponieważ nie chcemy w jedzeniu substytutów, ulepszaczy smaku, chemii… dlatego w naszych produktach nic takiego nie znajdziecie! Podsumowując: powrót do naturalnego jedzenia jest najlepszą metodą zapobiegania różnym, tzw. chorobom cywilizacyjnym.

 

Wstecz

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, personalizacji reklam i analizowania ruchu na stronie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie. Dalsze informacje