Wpływ soli na ludzkie zdrowie

Sól jest bardzo ważna dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Jak jednak wiadomo, wszystko w nadmiarze szkodzi. Solenie nie jest wyjątkiem. Zaprezentujemy Ci, w jaki sposób solimy nasze dania.

 

Niezbędną częścią naszego odżywiania są związki mineralne, które są potrzebne dla właściwego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nasze ciało nie jest w stanie samo ich sobie wytworzyć, dlatego przyjmuje je za pośrednictwem jedzenia i płynów.


Sól kuchenna, inaczej chlorek sodu, jest niezbędnym związkiem mineralnym, który warto włączyć do codziennie spożywanych produktów. Sód i chlor, zawarte w klasycznej soli kuchennej, są bardzo ważne przy utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia krwi, a także sprawnego funkcjonowania serca, nerwów i mięśni. Krótko mówiąc, bez odpowiedniej ilości sodu i chloru, ciało nie będzie właściwie funkcjonować. Jednak także nadmierne używanie soli negatywnie działa na układ sercowo-naczyniowy oraz uszkadza pracę nerek. Średnia dzienna dawka soli powinna wynosić od 2 do 4 g.

Solicie dużo czy mało?

Bardzo często pytacie nas, dlaczego tak mało solimy. Po pierwsze, warto wspomnieć, że każdy z nas ma inny próg wrażliwości na słony smak. Jest to spowodowane różną wrażliwością kubków smakowych. To właśnie poprzez uczucie niedostatecznej słoności wytwarza się błędne koło ciągłego zwiększania zawartości soli w jedzeniu. Ponieważ staramy się przygotowywać nasze jedzenie tak, żeby smakowało każdemu, wychodzimy z założenia, że każde dania zawsze można sobie dosolić według własnego uznania, a z przesolonym jedzeniem trudno cokolwiek zrobić.

Jak solimy nasze dania?

Do każdego dania mamy stworzoną własną dawkę ilości soli. Oczywiście, niekiedy danie trzeba dosolić – nasz kucharz degustacyjny, dodaje sól według jego wyczucia smaku. Na ogól solimy mniej, tak, żeby nasze dania były odpowiednie dla osób będących na diecie oraz dla naszych najmłodszych klientów.

Wstecz

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, personalizacji reklam i analizowania ruchu na stronie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie. Dalsze informacje