Ważne są zapasy jedzenia i wody, a nie broni

W ostatnim czasie często spotykam się z zaleceniami, aby ludzie więcej myśleli o zapasach jedzenia i picia. Na przykład w ostatnim czasie rząd niemiecki zatwierdził program ochrony obywateli, w którym radzi obywatelom, aby mieli w domu zapasy artykułów żywnościowych i wody na czas co najmniej 10 dni. To nie jedyny kraj. Podobne programy mają Finlandia czy Austria (tam zalecane jest posiadanie zapasów na 14 dni). Z kolei Holandia zaleca spakowanie awaryjnego bagażu z wodą pitną, jedzeniem o przedłużonej trwałości, lekami i pieniędzmi.

Niektórzy krytycy tego pomysłu twierdzą, że w ten sposób niepotrzebnie szerzy się panika, a ludziom przypomina to czasy zimnej wojny. Spróbujmy jednak spojrzeć na to z innego punktu widzenia. Nie tak dawno w Brnie został wydany zakaz picia wody z kranu i wówczas w wielu sklepach zabrakło wody butelkowej. Wprawdzie można było pić wodę przegotowaną, co by się jednak stało, gdyby to nie było możliwe?


Ponieważ dorastałam na wsi, nasze życie było zapewne trochę inne niż życie w mieście. Latem robiliśmy zaprawy z owoców i warzyw. Pewne produkty zamrażaliśmy, inne suszyliśmy. Zapasy ziemniaków mieliśmy na całą zimę (jeśli nasze plony nie dopisały, kupowaliśmy je od innego hodowcy). W zamrażalniku zawsze przechowywaliśmy zapasy mięsa (większość z naszego chowu), mięso mieliśmy także zagotowane w słoikach oraz posiadaliśmy zapasy jajek marynowanych w wielkich słojach. Każdego dnia mieliśmy świeże mleko od naszej krowy, a kozie mleko używaliśmy do karmienia.


Dzisiaj może się to kojarzyć z jakąś romantyczną idyllą – posiadanie własnego gospodarstwo gdzieś na wsi. Jednak ja jako dziecko nie widziałam w tym żadnej romantyki ani sielanki. Wiązało się to z dużą ilością pracy i brakiem urlopu. Dziś w większości wypadków jest inaczej – jesteśmy przyzwyczajeni, że w sklepach kupimy wszystko o każdej porze. Nie potrzebujemy robić zapasów, zwłaszcza, gdy wiemy, że danym w tygodniu będzie promocja na wybrane produkty, po co więc w dzisiejszych czasach kupować więcej?


Kiedy robiłam badanie dotyczące tego jakie dzisiejsze gospodarstwa domowe miewają własne zapasy, dowiedziałam się, że najczęstszym powodem, dla którego nie mają rezerw, jest fakt, że mają za mało miejsca. W bloku, w 3-pokojowym mieszkaniu z kuchnią, w którym mieszka 4-osobowa rodzina, rzeczywiście nie ma zbyt dużo miejsca na przechowywanie. Nie ma co liczyć na to, że każda rodzina będzie miała zamrażalnik wypchany mięsem, a spiżarnię pełną zapraw. Myślę jednak, że każdy z nas może gdzieś wygospodarować kawałek miejsca na schowanie kilku artykułów spożywczych o przedłużonej trwałości – konserw, ryżu, makaronu, roślin strączkowych, suszonego mleka itd.


To moje małe badanie pokazało także, że mało kto ma w domu zapasy pitnej wody. W większości wszyscy jesteśmy zależni od wody z kranu. Jednocześnie wiemy, że woda jest ważniejsza i istnieje większe prawdopodobieństwo, że się zepsuje. Na przykład podczas powodzi to woda pitna jest najważniejsza – to wodę potrzebujemy najbardziej i najszybciej. W większości przypadków stosuje się wówczas cysterny z wodą pitną. Ale przecież nie zawsze mogą być one tak szybko podstawione.


Być może często zaprzątamy sobie głowę tym, że gdzieś na świecie jest jakiś kryzys i może on dotknąć także nas. Co jednak jest wówczas naprawdę ważne? Powinniśmy nauczyć się pewnej odpowiedzialności i samowystarczalności. Andor Šádor powiedział niedawno w Czeskim Radio: „Do przeżycia ważniejsze są zapasy jedzenia i wody, a nie broni“.


Być może ten artykuł do czegoś Was zainspirował i skłonił do przemyśleń. Nie chodzi nam o szerzenie negatywnych wiadomości czy paniki. Każdy z nas jest odpowiedzialny za to, w jaki sposób zdecyduje się chronić siebie i swoich najbliższych. Kiedy jedziemy na urlop, pakujemy wszystkie potrzebne rzeczy i szczegółowo planujemy, co będziemy jeść i pić. Tak samo powinniśmy być przygotowani tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej – we własnych domach.

 

Źródła:
Pro případ pohromy se zásobte vodou, jídlem i léky radí Němcům vláda [online]. 2016 [2016-10-24]. Dostęp: Pro případ pohromy se zásobte vodou, jídlem i léky, radí Němcům vláda Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/civilni-ochrana-nemecko-koncepce-zasoby-f06-/zahranicni.aspx?c=A160824_134102_zahranicni_mlb
Pro přežití jsou důležitější zásoby jídla a vody, ne zbraně [online]. [2016-10-24]. Dostęp: http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/pro-preziti-jsou-dulezitejsi-zasoby-jidla-a-vody-ne-zbrane—1638116
Skladujte desítky litrů vody a zásoby jídla na deset dní, doporučil Berlín občanům [online]. [2016-10-24]. Dostęp: http://www.lidovky.cz/nemecka-vlada-schvalila-novou-koncepci-civilni-obrany-pfw-/zpravy-svet.aspx?c=A160824_153118_ln_zahranici_msl
Trendy ve spotřebě potravin [on-line]. [16. 2. 2011] Dostęp: <www.czso.cz>.


Obrazki: https://pixabay.com.; http://www.freeimages.com/

Wstecz

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, personalizacji reklam i analizowania ruchu na stronie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie. Dalsze informacje